9 Mart 2015 Pazartesi

Origami Lotus Çiçeği


Lotus Çiçeği, bir diğer adıyla Nilüfer Çiçeği, Budizm`de saflığı, arınmışlığı temsil eder. Tatlı su gölleri ya da nehirlerin dibindeki çamurlu sularda köklenip, su yüzeyine çıkıp açtığında ise mucizevi bir şekilde tertemizdir. Lotus Çiçeği`nin bu mucize gelişiminden dolayı insanlardaki manevi aydınlanma ile özdeşleştirilmiş, renklerine göre de pekçok anlam yüklenmiştir.
Lotus Çiçeği, beni bu özelliğinden ziyade daha çok görsel anlamda etkileyen çiçeklerden biridir. Kağıt işlerini sevdiğimden bu kez biraz zor olanı denemek istedim ve Lotus Çiçeği`ni önce renkli kartonlardan, -ki biraz kaba oldu, sonra evdeki origami kağıtlarını kullanarak yaptım. Tamamını tek renk yapabileceğiniz gibi benim yaptığım şekilde iki renkli olarak da yapabilirsiniz. Elinizin altında origami kağıdı veya renkli kağıtlar yoksa bu linkten istediğinizin çıktısını alıp kullanabilirsiniz:
http://www.origamiway.com/printable-origami-paper/Katlanan kağıtların her biri 13x6 cm. ebatında, toplam 12 adet. Bunlardan 8 tanesi çiçeğin kendisi, 4 tanesi çiçeğin yaprak kısmını oluşturmakta. Hepsi aynı şekilde katlanırken sadece 4 tanesinin son aşamasında ters tarafa katlamak gerekiyor. (5 numaralı fotoğrafta görülüyor) Üstüste koyarken önce yeşil olan yaprak kısmı, üzerine çiçeği ve en üste ters olarak katladığımız parçayı koyuyoruz.


Hepsini üst üste koyup bir araya getirdiğimizde toplam 4 adet parçaya sahip oluyoruz. (10 numaralı fotoğraf) Parçaları elimize düzgün bir şekilde sımsıkı topluyoruz ve bağlıyoruz. Çiçek gibi elimizle düzeltip açıyoruz. Katlı olan yerleri de tek tek ortaya doğru kaldırıyoruz.


Ortaya doğru açma işi bitince diğer kısmı da aynı şekilde açıyoruz. En son yaprakları da fotoğrafta gördüğünüz gibi açıp elimizle düzeltip son şeklini veriyoruz. (26 numaralı fotoğraf çiçeğin alttan görüntüsü.)
Umarım herkes için açıklayıcı bir anlatım olmuştur. Çok detaylı bir işmiş gibi görünse de ben birinciyi yaptıktan sonra ikinciyi ezberden yaptım. Hatta elime fırsat geçtikçe daha da çok yapma gibi bir niyetim var. Nerelerde kullanırım; mesela hediye paketi süslemede, masada hoş bir dekorasyon olarak, uygun şekilde sap takıp çiçek olarak vazoda değerlendirebilir, daha da büyüğünü yapıp mumluk olarak ya da hediye olarak sadece kendisini bile verebilirim:)

Not: Fotoğraf çekimi için eşime teşekkürler. Lütfen izinsiz kullanmayınız.

20 yorum:

 1. Eline saglik Semi'cim cok da guzel olmus.
  Kumastan yapmayi dusundun mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler:)
   Kumaştan hiç düşünmedim, olur mu ki? Peçetenden falan yapıp masa süslüyorlar.

   Sil
  2. el becerim çok kötü katlamaları yapamıyorum

   Sil
 2. çok güzel olmuş.. hemen deniyeceğim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler:) Umarım iyi açıklayabilmişimdir. Oldu mu peki?

   Sil
 3. çok güzel olmuş. anlatım için de çok teşekkürler :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler:) Çok iyi anlatamam aslında, elimden geldiği kadar açıkladım:))

   Sil
 4. Hürriyet ana sayfada linkiniz verilmişti. ordan geldim.. :)
  selamlar..

  YanıtlaSil
 5. Muazzam bir şey .Semicim muhteşem olmuş ayrıca kağıt desen seçimin de ayrıca çok güzel ,eline ellerinize sağlık, detaylı fotoğraf anlatımı olmuş .Yapmaz isek ayıp olur .
  Sevgiler Semicim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de yap Fatoş`cum. Senin gibi marifetli biri çok daha iyisini yapar bence:)
   Çok teşekkürler Fatoş`cum:)

   Sil
 6. İlkokula başlamamıştım daha, çok net hatırlıyorum annem elinde Japonca bir kitapla gelmişti, origami kitabıymış, aman allahım ne kadar zordu, psikopat anne kız olarak kafa patlatmıştık, ya düşünüyorum o tek kelimesini anlamadığım siyah beyaz kitaptan bayaa bişeyler yapmıştım. bol aferinli zamanlardı, hey gidi:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. E ne güzel, ilkokulda tanışmışsın origami ile:) Ben seviyorum her türlüsünü, bazılarına kafam basmıyor orası ayrı:)))

   Sil
 7. Semi origami fest gibi bir şey mi yapsan, biz de sana destek olsak diyorum arkadaşım :))

  YanıtlaSil
 8. cok guzel olmus emegıne saglık

  https://instagram.com/p/0kk3cIxI9Y/?taken-by=kuzununannesi

  YanıtlaSil
 9. Çok güzel olmuş Semi,instagramda görmüştüm ama buraya ancak bakabildim, malum .com uzantılar yasaklı :(
  İlk fırsatta deneyeceğim.Teşekkürler güzel anlatım ve fotoğraflar için.
  Kağıt linki için de ayrı teşekkür.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, ben teşekkür ederim:)
   Umarım faydalı olmuştur:)

   Sil
 10. I love origami so much!
  I`m following ur blog with a great pleasure via GFC and Google+
  Please join me
  Sunny Eri: beauty experience

  YanıtlaSil