9 Haziran 2015 Salı

Sınıf Öğretmeni için Hediye Alternatifi

Çocukları özellikle ilkokulda olanlar bilir; veliler yaklaşan yıl sonu ile birlikte öğretmene ne hediye almalı konusunda ortak bir karara varmaya çalışır. Fikirler alınır, ne kadarlık bir hediye uygun olur, az mıdır, çok mudur gibi pekçok konu üzerinde fikir beyan edilir ya da hiç konuşmak istemeyen varsa payına düşen rakamı öder, konu kapanır. Bilmediğiniz bir şeyden bahsetmiyorum elbette. Evet, öğretmenlik zor, çok büyük emek isteyen bir meslek. Ancak bazen bu hediye alma işinin çok abartıldığını düşünmüyor değilim. Amaç verilen emeğin, özverinin karşılığı olarak düşünülen bir hoşluk ya da hatırlanma ise bazı durumlarda bunun çok ötesine geçildiğine tanık oluyorum. Eğri oturup doğru konuşalım, işin maddiyatı bir yana kişisel olarak aslında hiç de tanımadığımız, nelerden hoşlandığını, evini, tarzını bilmediğimiz birine neden çok özel bir hediye alalım ki? Yanlış mı düşünüyorum? Bir öğretmenin gözüyle bakmaya çalışırsam böyle bir beklenti var mı gerçekten? Çocuklara sorsanız emin olun güzel bir resmini, şiirini vermek isteyecektir öğretmenine ya da bizim evdekilerin geçmiş yıllarda yaptığı gibi origamiden bir figür hediye etmek isteyecektir:) Dünyaya çocuk gözüyle bakabilsek hiçbir şey bu kadar karmaşık olmayacak aslında.


Öte yandan öğretmene hazırlanmış şık bir buket çiçek, TEMA`dan adına dikilmiş ağaç, eğitim bursu veren derneklere yapılan yardım gibi pekçok seçeneği de fena bulmuyorum.
Geçtiğimiz hafta veliler yine hediye konusunda hareketlenince biz de Kai Felix ile kafa kafaya verip öğretmenine minik bir bahçe hediye edelim dedik. Ufak bir fanus, evdeki bitkilerin yavruları, toprak, taşlar, bahçeden yosun, yazı derken -övünmek serbest- tahminimizden bile şahane bir bahçemiz oldu:)Not: Lüften fotoğrafları izinsiz kullanmayınız.

48 yorum:

 1. İyi fikir. Çok hoş, eğlenceli ve anlamlı bir hediye olmuş.
  Emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
 2. Harikaa olmuş biz de mi yapsak acaba ,çok sevimli bu oğlan Sema

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Semra`cım çok teşekkürler:) Yapın, senin oğlanlar da sever:)

   Sil
 3. ne güzel olmuş çok beğendim emek verilerek yapılan çok tatlı bir hediye :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler, işin içine el emeği girince çok seviyorum:)

   Sil
 4. Öğretmen olsaydım ve bu hediyeyi alsaydım kesinlikle çok sevinirdim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öğretmeni de çok sevinmiş:))
   Çok teşekkürler:)

   Sil
 5. Merhaba;
  Bizim zamanımızda da vardı yıl sonlarında öğretmene hediye almacalar:) Öğretmenler böyle bir beklenti içindelermidir bilemiyorum ama belki de bizler onlarda alışkanlık haline getirmiş olabiliriz. Ben de çok gerekli bulmuyorum ama hatıra olması amacı güzel. Sizin hediyeniz bence şahane olmuş. El emeği ve çok güzel ince bir düşünce. Bayıldım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz sadece çiçek götürürüdük öğretmenimize eskiden. Şimdi işler değişti, para topluyorlar saçma sapan (yani bana göre) hediyeler veriyorlar. Gereksiz geliyor bana, amaç farklı olmalı.
   Çok teşekkürler, beğenmene çok sevindim Tuğba`cım:)

   Sil
 6. Nasılda güzel düşünülmüş bir fikir. elinize emeğinize ve herşeyden önce güzel düşünen yüreğinize sağlık,
  Sevgilerle Sevgi Öğretmen :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin gibi bir öğretmenin beğenmesine ayrıca sevindim:) Çok teşekkürler:)

   Sil
 7. Çok güzel olmuş, ig'de paspasınbahçeleri'ni takip etmeye başladım onda da böyle güzel çalışmalar var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben seviyorum sanırım böyle işleri:)) Çocuklar da gördüğü için aklımıza gelmesi çok normal oluyor:)) Ig`de epey hesap var aslında. Yazdığına bakarım ben de:) Çok teşekkürler:)

   Sil
 8. En güzeli de, ellerden çıkması bence. Hani ben olsam, kesin çok severdim! Eminim Kai Felix'in öğretmeni de çok sevecektir.
  Bu arada fanusta, Kai Felix'te çok tatlı. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Ersin:) Kai Felix`e tüm yorumları okuyorum, dört köşe oluyor:))

   Sil
 9. Nefis olmuş :) Elbette hediyenin en iyisi para verilip alınandan çok emek emek yapılandır ki bir öğretmen için hele bundan kıymetlisi yoktur diye düşünüyorum.
  Harika bir bahçe çıkmış marifetli ellerinizden. Biz de bu ara anaokulları için özellikle yaz okulu kapsamında minyatür bahçe atölyeleri düzenlemeyi planlıyoruz. Çocuklar işin içine girince her ürün daha keyifli oluyor.
  Bayıldım özellikle de flamalara. Ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin projeyi çok beğendim Ülker`cim. Atölyeler düzenleyin mutlaka, çocuklar yeniden el emeğini sevsinler, değerini anlasınlar. Çocuklarla yaptığım her işten keyif alıyorum ben de. Onlardan da çok şey öğreniyorum yaparken:) Flamalar Kai Felix`in fikriydi mesela. Kağıt bantlardan yaptı, hepsi aynı olmasın diye tek tek kesti:) Beğenmene sevindim, çok teşekkürler:)

   Sil
  2. Kesinlikle niyetliyiz atölyeler için. Hem çocuklara hem de anne ve çocuklara :) Kağıt bantlar da iyi fikirmiş bu arada :)

   Sil
 10. Sınıf öğretmeniyim ve bayıldım harika olmuş:Çok anlamlı çok değerli bir hediye bence.Öğrencinin kendi elleriyle hazırladığı için paha biçilemez

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel bunları okumak! Öğretmenin gözüyle de demek ki böyle, çok sevindim:)
   Çok teşekkürler:)

   Sil
 11. aa ben bunu ig'de görmüştüm dedim sonra bir baktım sen o'sun.:)) meğer takip listemde yokmuşsun:)
  ne güzel olmuş! bence hediyelerin en güzeli emekle yoğrulandır!
  sevgilerimle,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet benim:)) İyi olmuş o zaman:))
   Yazdıklarına aynen katılıyorum, emek verilen işin değeri başka:)
   Çok teşekkürler:)

   Sil
 12. hersey bu kadar basit işte, çocuk gozuyle bakabilmek, kai felix'in ogretmeni olmak isterdim. emeklerinize saglik semi"cim.
  opuyorum seni:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Nagehan`cım:) Aynen öyle, çocuk gibi bakmak lazım gerçekten. Geçen yıl herkese origamiden kalp yapıp dağıtmıştı Kai Felix:))

   Sil
 13. Çok güzel bir hediye hazırlamışsınız. Senin oğlan çok becerikli maşallah. Oğlumun sınıfında ,sınıf annesi altın bilezik diye tutturmuştu ve alınmıştı .
  Biz de hikaye çoktur,sen yazdıkça anılarım aklıma geliyor Semacığım:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ha işte böyle hediyelerden bahsediyorum. Altın bilezik, saat, kolye vs. bana son derece saçma geliyor. Eskiden çiçek alınırdı hatta biz eskiden okul yolunda çiçek toplar verirdik öğretmene. Şimdi para toplanıyor, mutlaka iyi bir hediye olsun diye uğraşılıyor. Çocuklara el emeğinin değerini öğretmeye çalışıyorum. Çok teşekkürler Nuray`cım:)

   Sil
 14. Kai Felix' in öğretmeni olmak istiyorum :) sana sonuna kadar Katılıyorum , puan okul çağında bir çoçuğum yok ama okullu çocuğu olan Arkadaşlarımın tüm sınıfça Öğretmenlerine aldıkları hediyeleri çok garip karşılıyorum . Ben Çocukken böyle değildi sanki . ben hediyenizi çok sevdim . Harika bir anne - oğlusunuz siz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seninki büyüsün, gör bak ne veliler var:))) (ve ne çocuklar var)
   Biz çocukken okula yürüyerek gittiğimizden yoldaki çiçekleri toplar verirdik:)
   Çok teşekkürler Serra`cım, beğenmene sevindim tabii ki:)

   Sil
 15. Keşke öğretmen olsam ve bu güzel hediye benim olsa:) Biz çocukken öğretmenimiz resmen ağzıyla altın isterdi:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle öğretmenler var demek! Bunu ilk kez duydum:))
   Beğenmenize sevindim, çok teşekkürler:)

   Sil
 16. Ra Selin bunu sevdi çok :)

  YanıtlaSil
 17. IG'de de yazdım, bayıldım Kai Felix'in bahçesine!

  YanıtlaSil
 18. Ben de hemen hemen aynısını dün, arkadaşım için hazırladım. Aynı fanisine içine 5 çeşit kaktüs dikip, tebeşirle yazılabilir yapışkanlı folyoyu yuvarlak kesip, uzun çubuğa yapıştırdım, üstüne "life is a cactus. It's thorny but beautiful" yazıp fanusun içine sağladım. Çok cici oldu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Süper fikir! Yapışkanlı folyo aklımıza gelmedi. Güzel fikirmiş, bir sonrakine biz de öyle yapalım:)
   Arkadaşınız eminim çok sevmiştir, çok hoş bir fikir:)
   Sevgiler:)

   Sil
 19. Benim ilkokul öğretmenim sevgili Eyüp Gökhan çiçekleri çok severdi beş sene boyunca her sınıfımızın pencereleri boydan boya çiçek olurdu ben de son sınıfta evdeki en güzel çiçeği götürmüştüm.
  Bence de dünyaya biraz çocuk gözüyle bakmak gerekli bu hediye konusu tamamen velilerin amacı saptırma eylemidir .En güzel hediye Kai Felix'in yaptığı içten ve samimi bu hediyesi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Fatoş`cum:)
   İşin maddi tarafı ağır basınca saçma sapan hediyeler alınıyor, ki bence çok saçma. Önemli olan hatırda kalsın, çocukları güzel hatırlasın...
   Sevgiler canım:)

   Sil
 20. Öğretmeni Kai Felix'le gurur duymuştur :) kesin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Bolat, hediyeye çok sevindi öğretmeni de:)

   Sil
 21. Öğretmen değilim ama "Canım Öğretmenim" pankartı bile beni duygulandırdı. Maalesef dünyamız maddileşti...

  YanıtlaSil
 22. Çok güzel bir hediye seçmişsiniz:))))

  YanıtlaSil
 23. nostaljiiiiii :) teraryum ne güzel bişiii :)

  YanıtlaSil
 24. Çok güzel ve anlamlı bir hediye olmuş bence :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler, şahsen bana gelse ben çok sevinirdim:)

   Sil