9 Ekim 2017 Pazartesi

Fujifilm Sokak Fotoğrafçılığı

Bir pazar gününü evde kahvaltı masasında uzun uzun muhabbet ederek, gün boyu yayılarak günün hakkını vermek bir yanda, bir de erkenden kalkıp güne anlam kazandıracak bir etkinlikte bulunmak diğer yanda... Ben bu pazar ikinciyi tercih edip yağmurlu ve serin bir Bursa sabahında Fujifilm Sokak Fotoğrafçılığı X-Workshop `a katılmak için yollara düştüm.Fujifilm 2014`ten beri, Bursa`da da 2016 yılı kasım ayından beri herkese açık olarak ücretsiz eğitimler düzenliyor. Eğitim düzenlenen diğer şehirler ise İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya. Benim katılım amacım elbette makineleri yakından tanıyıp, inceleme fırsatı yakalamak, aynı zamanda ilgili diğer insanlarla biraraya gelip sosyal bir çevre oluşturmak. Fotoğrafçılık hakkında biraz da kulağımda bir şeyler kalıyorsa benden mutlusu yok...


Bursa sokaklarına karışmadan önce Fujifilm Bursa ekibinden Alper Kölemen ve Ahmet Sungur (aynı zamanda BUFSAD Yönetim Kurulu Üyesi) tarafından kısa bir sunum yapıldı. Sunumda o gün kullanacağımız aynasız fotoğraf makineleri ve avantajları, kullanılan teknolojik yenilikler anlatıldı. Herkese Fujifilm X Serisi`ne ait olan makineler dağıtılıp makineler üzerinde detaylı teknik bilgi verildi. Artık sokağa çıkmaya hazırdık.


Tabii ki yukarıda anlattığım gibi teorisini öğrendik, havalı makineleri taktık boynumuza ve şahane fotoğraflar çektik gibi bir durumumuz yok. Fotoğraf çek(ebil)mek her uğraşı gibi zaman istiyor, emek istiyor, bilgi birikimi, tecrübe istiyor. Genel anlamda fotoğraf çekmeyi seviyorum, hiçbir teorik bilgim olmadan deneye yanıla çekiyorum, doğrusunu yanlışını bilmeden. Bu anlamda biraz olsun bilgi sahibi olmak ve deneyimlediğim FUJIFILM X-T10 makineyle haşır neşir olmak ayrıca güzeldi.Sabah teorik eğitimle başlayan, sonrasında eski Bursa sokaklarında fotoğraf çekimi ile devam eden fotoğraf turumuzu akşaüstü tamamladık. Birçoğumuz birbirimizi tanıdığımızdan güle oynaya bir gün geçirdik. Sorduğumuz hiçbir soruyu cevapsız bırakmayan, başta Ahmet Sungur`a ve Alper Kölemen`e sonsuz sabırları, aktardıkları tercübeleri için ve tabii ki Fujifilm Türkiye`ye çok teşekkürler.
Fotoğraf çekmeye biraz olsun ilginiz varsa ve siz de katılmak isterseniz https://www.fujifilmshop.com/katalog/egitimler/x-workshop adresini ziyaret edip uygun tarihlere bakmayı unutmayın. Katılım ücretsiz.

Fujifilm Bursa Eğitim Merkezi
Şehreküstü Mah. Kalburcular Cad. No:18 Osmangazi Bursa
Email: workshop@fujifilm.com.tr
Telefon: (224) 225 34 82

18 yorum:

 1. Gayet güzel bir etkinlik olmuş Semi :)

  YanıtlaSil
 2. Pazar günü böyle aktiviteler için harcanmaya değer 😀

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten öyle, güne anlam kattı resmen:)

   Sil
 3. Süper etkinlik. Fotoğrafta insana iyi gelen bir şeyler var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Etkinlik güzeldi, Ankara`da da var. Bakın isterseniz:)

   Sil
 4. Ne hoş olmuş ben hala denk getirip gidemedim bu eğitimlere...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin fotoğrafların güzel zaten ama yine de güzel bir gün geçirmek için ideal:)

   Sil
 5. heey senin insta fotoların çok eğlenceliii yaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler, ben de çekerken eğleniyorum aslında:)) Ama tabii fotoğrafçılık başka bir şey.

   Sil
 6. Ben de Bursa'dayım. Bir sonraki etkinliğe katılmak isterim. Blogcular toplanıp gidelim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında biliyordum Bursa`da olduğunuzu ama aklıma gelmedi çağırmak. Çoğumuz blog yazarıydık. Yine toplanmayı düşünüyoruz, bu kez unutmam:)

   Sil
  2. Benim hâlihazırda başka bir marka bile olsa fotoğraf makinem yok. Yine de katılabiliyor muyum acaba?

   Sil
  3. Tabii ki. Bu bir günlük etkinlik, onlar hepimize Fuji'nin farklı modellerini veriyorlar, makineleri dememiş oluyoruz böylece.
   Asıl fotoğrafçılık kursu birkaç hafta sürüyor ve o kurs için herkes kendi makinesini getiriyor. (Farklı marka da olsa)

   Sil
 7. Ne güzel bir etkinlikmiş.Fotoğrafçılık zevkli bir uğraş.
  Ayrıca çekmiş olduğun fotoğraflar da çok güzel.
  Gözlerine sağlık Semi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler:) Fotoğrafçılık gerçekten çok zevkli, vakit olsa daha çok uğraşsak keşke... Sevgiler:)

   Sil
 8. Fotoğraf çekilmeyi severim çekmeyi pek değil, ama böyle fotoğrafları görünce çeken ben olmalıydım diyorum. Sizi kıskandım doğrusu :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım ilerde böyle bir etkinliğe katılma şansınız olur. Sevgiler...

   Sil