30 Kasım 2017 Perşembe

Bursa`nın İlk Fotoğraf Müzesi: Mysia Fotoğraf Müzesi

Bursa`nın ilk fotoğraf müzesinin açıldığını öğrendiğimden beri (açılış tarihi tam olarak 7 Ekim) gitmek için fırsat kolladım. Bu ve benzer haberleri hep iştahım kabararak okuyorum, yeter ki belediyeler bize hep kültürle, sanatla gelsinler...Bu konuda Bursa`da Nilüfer Belediyesi gerçekten örnek.
Bursa`da diyoruz ama müze aslında Bursa`nın bir köyünde, Misi Köyü`nde. Bursa`ya gelince Bursa civarında nereye gidelim diye soranlara Uludağ, Cumalıkızık Köyü, Gölyazı, Tirilye, Misi Köyü diye sayarlar. Şahsen Cumalıkızık mı Misi diye sorsanız Misi derim. Neden diye sormayın, kendimi rahat hissediyorum orda hepsi bu. Sevme nedenlerime bir de Mysia Fotoğaf Müzesi eklendi.


Müze köyün merkezinde zaten, görmemek imkansız. Kapıdan girer girmez kendimizi güncel sergilerin yer aldığı salonda buluyoruz. Açılışa özel olarak hazırlanan ve Cem Turgay, Atilla Özdemir, Sefa Ulukan, Lale Tara ve Koray Olşen 'in fotoğraflarından oluşan "İçeride Dışarıda" ve "Yitirdiklerimiz" adlı sergide Kemal Gözübüyük ve Murat Karaman'ın fotoğraflarını görmek mümkün. İkinci katta ise sabit olarak fotoğraf sanatının geçmişi, tarihte kullanılan fotoğraf makineleri, fotoğrafa dair ne varsa kullanılan objeler sergileniyor. Sadece Bursa veya Türkiye`den değil, dünyadan da örnekler araştırılıp getirilmiş. Bu bölüm çocukların ilgisini daha çok çekti. 

Bunun dışında müzede karanlık oda, arşiv odası, ufak bir kütüphane, eğitim salonu ve kış bahçesi yer alıyor. İki katlı olan müze fotoğrafa meraklı olan veya sadece fotoğrafın tarihini öğrenmek isteyenler için çok güzel bir yer.
Müzede sergilenen fotoğrafları telif hakkından dolayı yakından çekmedim. Müze pazartesi hariç her gün saat 10:00 ile 18:30 arasında gezilebilir. Giriş ücretsiz.

24 yorum:

 1. Fotoğraf sergilerini hala buldum mu kaçırmam, hala diyorum çünkü instagram fotoğraf algısını değiştirdi. İyi mi kötü mü? Fotoğraf bir sanat ne kadar dijital makineler, efektlerle neredeyse herkes iyi fotoğraf çekebilir duruma geldiyse de gerçek sanatçıların yeri emeği ayrı. Bu Misi Köyü ne kadar enteresan bir yer, büyükşehirde olmayan bir girişim. Misi ismi nereden geliyor acaba? Bursa'da gidilecek yerlere ekledim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benzer şekilde düşünüyoruz. Artık herkes fotoğrafçı oldu, cep telefonuyla bile iyi bir sonuç çıkıyor ancak fotoğraf makinesi ile çekim her zaman farklı yine de.
   Misi Köyü aslında büyük bir yer değil, bu müze de öyle. Hafta sonu gidince kahvaltı yapılabilir, biraz köy sokaklarında gezip bu müzeye uğranabilir mesela. Misi`nin eski adı Mysia. Burdan okuyabilirsiniz: http://www.bursa.com.tr/misi-koyu-gumustepe-mahallesi-502.html

   Sil
 2. Açıldığını ben de duymuştım ama hiç gidemedim. Soğuyan kış günlerinde muhakkak gidilmeli artık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok büyük bir müze değil ancak yeterli ve çocuklar için de güzel.

   Sil
 3. Kesinlikle gidilmeliii :)

  YanıtlaSil
 4. Kutluyorum;iyi ve faydalı bir müze olacağına inanıyorum..

  YanıtlaSil
 5. Baskıyla alakalı ekipmanları görmek gerçekten çok ilginç. Belediyeyi tebrik etmek gerek. Hislendim bir an.. Sadece fotoğraf al sana sergi dememişler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belediye örnek gerçekten. Fotoğraf tarihi de olması çocuklar için (ve tabii bizim için de) çok iyi oldu.

   Sil
 6. Böyle müzeler daha da çoğalmalı. İnsanlar daha fazla sanatla haşır neşir olmalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de öyle düşünüyorum, sanat insanları birleştirir, çoğalmalı.

   Sil
 7. bence de fotografla ilgili faydalı tarihi bir müze..fotograflarınız çok güzel,emeğinize sağlık..👍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. İyi fotoğrafçı değilimdir, biraz izlenim olsun diye çektim:)

   Sil
 8. Bursa güzel bir şehir böyle güzel eserleri hak ediyor bence :)

  YanıtlaSil
 9. Eski fotograf makinesine bayildim. Ne güzel düsünülmüs bu müze 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, gerçekten öyle. Çocuklar için daha da hoş oldu:)

   Sil
 10. FOTOĞRAFA DUYDUĞUM AŞK HİÇ BİTMEYECEK BU MÜZEYİ GÖRMEYİ ÇOK İSTERİM
  Burayı tanıttığın için teşekkürler semi
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, gel beraber gezelim. Çok büyük bir müze değil ama derli toplu ve öğretici.

   Sil
 11. Müthiş kareler ve gidip görme istediği uyandıran bir anlatım....

  Elinize, emeğinize sağlık. Ziyaretiniz için çok teşekkür ederim ayrıca :))

  YanıtlaSil
 12. Bursa'da yaşayanlar için muhteşem bir müze olmuş. Resimlerde bile çok güzel görünüyor. Bir gün Bursa'ya gitme şansı yakalarsam mutlaka ziyaret edeceğim yerlerden biri.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, burnumuzun dibinde gerçekten. Çok büyük değil ama yeterli bir müze olmuş. Yolunuz düşerse ne güzel olur!

   Sil