26 Şubat 2021 Cuma

Konforlu Yürüyüşler için Doğru Yürüyüş Ayakkabısı

Günlük hayatta sıklıkla yapılan yürüyüş, egzersiz olarak tercih edildiği gibi rutin hayatta da uzun soluklu anlara tanıklık eder. Rahatlamak için yapılan yürüyüşleri konforlu hale getiren de hiç şüphesiz kullanılan materyallerdir. Yürüyüş eylemlerinin gerektirdiği yapı dikkate alınarak tasarlanan özel yürüyüş ayakkabısı modelleri, bu esnadaki rahatlığı belirleyen en önemli faktör olur. Tüm bedenin yükünü taşıyan ayakların anatomik yapısı baz alınarak tasarlanan yapılar sadece egzersizler esnasında değil gün içinde sıkça yürüyen kişiler için de kullanıma uygundur. Vücudun yere uyguladığı kuvvetin ve basıncın dağılımını etkileyen ayak bölgesi seçilecek doğru yürüyüş ayakkabısı sayesinde sağlıkla hareket etmeye devam eder. Doğru ayakkabı seçimi sonrası tabana homojen olarak dağılan basınç vücudun dengeli bir şekilde hareketlerini sürdürmesini sağlarken yürüyüş performansını olumlu yönde etkiler.Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

 • Yürüyüş ayakkabısı seçiminde belirleyici pek çok faktör bulunur. Öncelikli olarak ayağın ve ayak parmaklarının ayakkabı içerisinde rahat ediyor oluşuna dikkat edilmelidir. Parmakların yan taraflardan, üstten veya alttan sıkıştırılmıyor olması gerekirken rahat şekilde hareket edebilmeleri gerekir. Parmakların doğal şeklinde deformasyonlara neden olabilecek ayakkabılar tercih edilmemelidir.
 • Topuktan ayak ucuna doğru ilerleyen yürüyüş eyleminin konforlu sürdürebilmesi için topuk kısmında yastıklama olan ayakkabılar ideal seçeneklerden olur. Atılan adımların çok daha yumuşak olmasını sağlayan yastıklama sistemi keyifli yürüyüş deneyimleri yaşamanızı sağlar.
 • Yaz ve kış ayları için farklı ayakkabılar almak istemiyorsanız alacağınız ürünün dört mevsim kullanılabilen su geçirmez olmasına özen göstermelisiniz. Bu sayede yağmurlu havalarda dahi ıslanma korkusu olmadan rahatça yürüyüş yapabilirsiniz. Nefes alan dış katmana sahip ayakkabılar, ayaklarda oluşabilecek herhangi bir sorunun önüne geçerken suyun ayakları rahatsız etmemesi adına önemlidir.
 • Ayakkabının hafif olması uzun süreli yürüyüşler adına gereken donanımlardan birisidir. Ayağın çabuk yorulmaması adına ağır ayakkabılardan uzak durulmalı ve alçak topuklu hafif ürünlere yönelim gösterilmelidir.
 • Sert tabanlı ayakkabılar yerine esnek ürünlere yönelmek iyi ve uzun yürüyüşler için idealdir. Denediğiniz ayakkabıda esneme olukları oluşuyorsa gerekli esnekliği gösteriyor demektir ve bu modeller kaliteli yürüyüş deneyimleri yaşamak adına oldukça uygundur.
 • Ayakları tam olarak saran, anatomik yapısını sıkmadan konfor alanı oluşturan ayakkabılara yönelmek gerekir. Ayaklara tam oturan, parmakların rahat hareket edebildiği ürünler rahatsızlık hissi yaratmazken ayaklarda oluşabilecek cilt sorunlarının önüne geçmek için ise yüksek koruma sağlayan iç astara sahip ürünlere yönelim gösterilmelidir.

Yürüyüş Ayakkabısı için Hangi Markalara Yönelmelisiniz?

Gelişen teknoloji ile birlikte zenginleşen ürün çeşitliliği arasında pek çok markanın geniş yelpazede yürüyüş ayakkabıları bulunur. Kadın yürüyüş ayakkabısı modelleri kadınların ayak yapısı dikkate alınarak tasarlanır. Genellikle daha küçük numaralarda bulunan kadın ayakkabıları birçok modeli bünyesinde barındırır. Erkek yürüyüş ayakkabısı çeşitleri ise daha büyük numaralarda yer alırken erkek ayak anatomisine uygun olur. Farklı zeminlerde kullanılmak üzere tasarlanan ürünler arazi, yol, spor salonu gibi alanlar için donanımlarla harmanlanır.

Ayak ve bilek bölümündeki eklem ile kas üzerindeki stresi azaltarak basını dengeleyen yürüyüş ayakkabısı modelleri piyasada oldukça fazladır. Bilinen ve kalitesi kanıtlanmış markalara yönelmek konforlu ve güvenli yürüyüş deneyimleri için doğru seçeneklerle karşılaşmanızı sağlar. Nike yürüyüş ayakkabısı seçenekleri kadınlar, erkekler ve çocuklar için gereken özel donanımlara sahipken birçok zemin koşuluna uyum sağlayabilen farklı modelleri yediden yetmişe her kesimden insanın ihtiyaçlarını karşılar. Profesyonel sporculardan uzun yürüyüş tutkunlarına kadar herkesin dilediği tasarımda ve donanımda yürüyüş ayakkabısı bulabileceği Sportive, ayak anatomisine dost ayakkabıları ve bütçe dostu fiyatlarıyla en değerli destekçinizi sizlere sunmayı bekliyor.

3 yorum:

 1. Benim gibi sık sık günübirlik doğa yürüyüşü yapan biri için detaylı bilgiler içeren çok güzel bir yazı olmuş. Ayak sağlığı için en önemli tercih sizin de yazınızda detaylı bir şekilde anlattığınız üzere "doğru ayakkabı seçimi". İlave olarak konforlu yürüyüş için ben çorap seçiminin de önemli olduğunu düşünüyorum. Bilgiler için tekrardan sağ olun:-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler yorumunuz için. İyi bir ayakkabı için ödenen paraya hiç içim acımaz. Çok yürüyen biriyim ben de, dağcılık hikayelerim de çoktur:) Değindiğiniz gibi çorap deyip geçmemek lazım. Farklı kullanım alanlarına göre kaç çeşit çorap var ve gerçekten çok fark ediyor. Laf olsun diye değil yani:)

   Sil
 2. Eskiden çok giyerdik böyle sportif ayakkabıları..Şimdi pek giymiyoruz ama spor için iyi gider bence..Yürüyüş ayakkabısını da daha yeni duydum,iyimiş..Tavsiyeler de öyle,tekrar giymek nasip ederse bu tavsiyeleri dikkate alırız..Emeğinize sağlık..🙂

  YanıtlaSil